Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Pomysły na zabawy i prace plastyczne - nietypowe dni w czerwcu

Choć czerwiec najbardziej zapewne kojarzy nam się z Dniem Dziecka, to kalendarzu świąt oficjalnych oraz nietypowych nie brakuje ciekawych dni w tym miesiącu. W dzisiejszym artykule zwracamy uwagę na kilka szczególnie sprzyjających kreatywności i dobrej zabawie - wraz z konkretnymi pomysłami na nią!

3 czerwca - Dzień Savoir-Vivre

To dobry dzień na to, aby upewnić się, jak rozumiemy dobre maniery, i co to znaczy być “dobrze wychowanym”. Warto pozostawić do do inwencji dzieci. Sposób pierwszy - wykonajcie wspólnie kolorową makietę. Możecie odrysować na niej kształt jednego z dzieci (lub zrobić więcej makiet, by więcej dzieci mogło wykonać to zadanie). Obok odrysu wychowawca może zapisywać podsuwane przez dzieci pomysły dotyczące dobrego wychowania. Dzieci mogą również dodawać do nich kolorowe znaczki, lub rysunki. Możecie również wykonać dwie wersje ćwiczenia - po lewej stronie umieszczamy cechy uznawane za charakterystyczne dla dobrych manier, a po drugiej stronie ich przeciwności. 

Drugim sposobem na skupienie się na temacie dobrego wychowania i kultury osobistej będzie wcześniejsze przyrządzenie karteczek z opisami różnych sytuacji, w których należy zachować pewne zasady savoir-vivre. Dzieci mogą losować karteczki i odgrywać proste scenki.

5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

Z okazji tego święta, warto zastanowić się nad urządzeniem przedszkolnego ogródka. Wspólnie możecie posadzić kwiaty lub zioła. Przy okazji porozmawiajcie o tym, jaką rolę w środowisku odgrywają owady, np. pszczoły, a następnie wykonajcie pracę plastyczną dowolną techniką pod hasłem “pszczoła”. 

8 czerwca - Światowy Dzień Oceanów

Z różnego rodzaju akcesoriów warto w tym dniu wykonać proste prace plastyczne, które pozwolą Wam na utworzenie własnego środowiska oceanicznego! Z dużej kulki plasteliny i wykałaczek wykonacie prostego jeżowca - wykałaczki można również pomalować. W szklanych słoikach możecie stworzyć mini-oceany - wystarczy odrobina niebieskiego barwnika i woda. A reszta to kwestia wyobraźni - puste skorupki ślimaków, kamyki, roślinki. Piękny miniocean gotowy! 

To również dobra okazja na eksperymenty. Nalejcie do wysokiego pojemnika zwykłej wody z kranu, i włóżcie do niej jajko. Porozmawiajcie o tym, co dzieje się z jajkiem. Następnie do wody dosypcie 10 łyżek soli - co teraz stało się z jajkiem? 

9 czerwca - Dzień Przyjaciela

Bardzo ważny dzień, który jest doskonałą okazją, by nauczyć dzieci bycia miłym dla siebie nawzajem. Spróbujcie znanej zabawy integracyjnej, która pomoże poczuć się ważną częścią grupy. Uczniowie siedzą w kole i rzucają do siebie kłębek wełny, tworząc nić przyjaźni. Ten kto rzuca mówi coś miłego tej osobie, która łapie kłębek. Na koniec zabawy można spróbować odplątać nić, co często powoduje głośne wybuchy śmiechu!

20 czerwca - Pierwszy Dzień Lata 

A co powiecie na wakacyjną zabawę ruchową? W pomieszczeniu na ziemi leżą porozkładane szarfy. Ilość zależy od wielkości grupy dzieci. Musi być o jedną szarfę mniej, niż uczestniczących graczy. W każdej z nich zostawcie kartkę lub wycięty symbol rzeczy kojarzących się z nadejściem lata - góry, morskie fale, pociągi itp. Wszyscy poruszają się po pomieszczeniu w rytm muzyki, gdy muzyka umilknie. Wszyscy wskakują do szarfy. Kto nie zdążył się schronić, ten wypada z gry. I kolejna szarfa zostaje zabrana. 

21 czerwca - Święto Muzyki

Dzieci biegają po sali w rytm puszczonej przez nauczyciela muzyki. Gdy muzyka się zatrzyma, nauczyciel mówi „Figurki, figurki zamieńcie się w.....” − tutaj pada nazwa przedmiotu, zwierzęcia lub rośliny. Potem prowadzący liczy głośno do trzech i dzieci muszą zastygnąć bez ruchu, przybierając wymienioną postać. Najładniejsza i co ważne nieruchoma figurka zostaje przy prowadzącym. Teraz dziecko, które wygrało pierwszą rundę, może poprowadzić dalszą część zabawy aż do momentu, w którym będzie nowa figurka! 

Baba Jaga patrzy to zabawa, która sięga swoją historią bardzo, bardzo daleko. I wciąż nie traci na atrakcyjności! W tej wersji prowadzący zabawę potrzebuje sporego koca lub chusty.  Dzieci biegają swobodnie po sali w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, Baba Jaga, która jest tyłem odwrócona do sali wypowiada słowa: „raz dwa trzy Baba Jaga patrzy” i odwraca się. W tym czasie dzieci muszą przykucnąć na podłodze i mocno zamknąć oczy. Baba Jaga ma teraz za zadanie przejść się po sali i zakryć jedno z dzieci kocem lub chustą. Pozostali grający zgadują jak najszybciej, kto się kryje pod chustą.

Zielony kształ