Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Nie bagatelizuj tych problemów!

Czy jesteś pewna, że w porę dostrzegasz problemy swojego dziecka? A może dostrzegasz je, ale niektóre bagatelizujesz? Niezależnie od odpowiedzi, warto przeczytać poniższy tekst. I zapisać się na darmowe webinarium Akademii LiveKid z Agnieszką Chęcińską - Kopiec, z którą porozmawiamy właśnie o sztuce zrozumienia dzieci. 

Złośliwość rówieśników 

To bardzo powszechny problem, z którym w obecnych czasach nietrudno się zetknąć. Dzieci dorastają w świecie komputerów, telefonów, zwiększonej ekspozycji medialnej i informacyjnej. Wszystko to składa się w ogromną ilość bodźców. A te mają również wpływ na zachowanie i psychikę młodego człowieka. 

Dzieci często nie zdają sobie sprawy, że słowami i czynami łatwo można kogoś zranić. Śmiech to fajna zabawa, wszystkie żarty mają jednak swoje granice. A co w przypadku, gdy kozłem ofiarnym zostaje Twoje własne dziecko? Nie ignoruj tego, co opowiada Ci o swoim czasie spędzonym w przedszkolu. Bywa, że po ciężkim dniu pracy ciężko znaleźć czas i skupić energię na słuchanie długich opowieści o relacjach z rówieśnikami. Często te opowieści wydają nam się zawierać same błahostki - jednak z tych błahostek możesz ułożyć obraz tego, jak Twoje dziecko czuje się w przedszkolu i jak odnajduje się w relacjach z rówieśnikami. Dlatego czasem po prostu daj się wygadać i zwróć uwagę, czy chętnie wypowiada się o kolegach i koleżankach.

Przemoc rówieśnicza 

Jeśli wydaje Ci się, że problemy związane z przemocą rówieśniczą zaczynają się dopiero w szkole, to jesteś w błędzie. Oczywiście, w przedszkolu skala tego problemu jest znacznie mniejsza, należy już jednak mieć uszy i oczy szeroko otwarte na sygnały, jakie otrzymujemy od Twojego dziecka. Pamiętaj również, że nawet jeśli w tym momencie nie dzieje się nic złego, to warto mimo wszystko dużo rozmawiać z pociechą. Dzieci, które otrzymują więcej wartościowej uwagi od rodziców, a ich opowieści i opinie nie są przez nich podważane, stają się w przyszłości bardziej otwarte i ufne w stosunku do nich. 

Niskie poczucie wartości

A skoro już mowa o wartościowej uwadze, zatrzymajmy się przy niej jeszcze na chwilę. To coś, co Twoje dziecko musi od Ciebie otrzymywać, by wyrosło na człowieka, który słucha i wie, że jest wysłuchiwany. Że ma w Tobie bezapelacyjne wsparcie i że chętnie posłuchasz wszystkiego, co ma do powiedzenia. Zwróć zatem baczną uwagę na to, jak Twoje dziecko postrzega siebie samego - czy ma o sobie niskie, czy może wręcz bardzo wysokie mniemanie? Czy wierzy w swoje możliwości? 

Problemy z wymową 

Jedno jest pewne - warto od malutkiego ćwiczyć z dzieckiem wymowę, chociażby poprzez czytanie dużej ilości książeczek. Generalnie jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje zaniepokojenie - warto skonsultować to ze specjalistą. Koniecznie udaj się do logopedy, gdy zauważysz, że np. dziecko mówi przez nos pomimo braku kataru. Inny przykład - dwulatek nie spełnia żadnych poleceń lub zasób słownictwa czterolatka jest na poziomie dwulatka.

Warto również skorzystać z konsultacji, gdy zauważymy niewłaściwe wymawianie przez dziecko poszczególnych głosek lub zastępowanie ich innymi głoskami, a także wtedy, gdy mowa dziecka jest niewyraźna lub niepłynna.

Moczenie nocne

Popularny termin "moczenie nocne" określa mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dziecko, które opanowało już tzw. trening czystości i ukończyło 5. rok życia. Moczenie nocne może być spowodowane poważną wadą rozwojową układu moczowo-płciowego, która wymaga interwencji chirurgicznej, dlatego nie wolno jej bagatelizować. Nieleczone może w przyszłości prowadzić do poważnych zaburzeń pracy nerek lub ich niewydolności.

Zielony kształ