Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Misja - zgodne rodzeństwo!

Relacje z rodzeństwem to jedne z pierwszych, jakie nawiązują dzieci. Co więcej - zostają one już na całe życie. Dlatego warto wesprzeć zacieśnianie się więzów pomiędzy twoimi dziećmi. 

Budowanie więzi od samego początku

Gdy w życiu rodziny ma się pojawić nowy jej członek, naturalną koleją rzeczy będzie uczucie zazdrości u starszego dziecka. Przygotowania do narodzin zajmują wiele czasu i zaprzątają sporą część Twojej uwagi. Nie zapominaj o okazywaniu dziecku uczuć i zapewnianiu, że jest dla Ciebie równie ważne. Zaangażuj je w te przygotowania, ale pamiętaj - starsze dziecko nie powinno stawać się w przyszłości opiekunem czy zastępczą nianią młodszego rodzeństwa. Pozwól mu wybrać zakres, w jakim chce uczestniczyć w nowych zadaniach rodziny. 

Czas spędzany z rodziną

To sposób nie tylko na dobre relacje w rodzeństwie, ale również w rodzinie. Jeśli będziecie spędzać ze sobą wartościowe chwile (również aktywnie), więzi będą się zacieśniać naturalnie. Im więcej pozytywnych, ciepłych wspomnień łączy ludzi, tym lepsze są ich relacje prawda? Gdy Twoje dzieci dorosną, będą to miło wspominać. A latami zacieśniane relacje nie poddadzą się pierwszemu lepszemu konfliktowi. 

Tradycje od zawsze na zawsze

Niezależnie od tego, jakie tradycje panują w waszym domostwie, osobiste rytuały mogą jeszcze bardziej zbliżyć do siebie rodzeństwo. Malujecie jajka na Wielkanoc? Może niech będzie to tylko i wyłącznie zadanie dla dzieci. Idą święta Bożego Narodzenia? Niech rodzeństwo będzie odpowiedzialne za udekorowanie swojego pokoju lub innego miejsca w waszym domu. Przy okazji nauczysz ich współpracy i dzielenia się zadaniami. 

Samodzielność w konfliktach

Jeśli tylko konflikt pomiędzy dziećmi nie wymaga koniecznie twojej interwencji - zostaw rozwiązanie w ich rękach. Nie stawaj po niczyjej stronie. Interweniuj dopiero wtedy gdy widzisz, że sprawy przyjmują naprawdę zły obrót. Pamiętaj też, że jeśli dzieci widzą, że rodzice są otwarci na rozwiązywanie konfliktów, same również szybciej się tego nauczą. 

Bez porównania

Rodzice lubią czasem podważyć nieco ambicje jednego z dziećmi. Przykład? “Małgosia już jeździ na rowerku, a ty nie.” Takie porównywanie nie wpływa dobrze na relacje między dziećmi, rozwijając pewien rodzaj niezdrowej konkurencji. Jeśli jedno z dzieci jest ciągle porównywane do drugiego, zaczyna szukać winowajcy w bracie lub siostrze. 

Nie wszystko musi być wspólne

Oczywiście, w rodzeństwie - i rodzinie - większością rzeczy należy się dzielić. Nie oznacza to jednak, że wszystko co ma twoje dziecko, musi być wspólne! Pozwól mu na posiadanie rzeczy, które są osobiste i należą tylko do niego. Zachęcaj do dzielenia się nimi od czasu do czasu, ale jeśli nie wyraża na to zgody - zaakceptuj to i pozwól mu zachować te konkretne zabawki tylko dla siebie. 

Dobry przykład

Pamiętaj, że zawsze to ty jesteś najlepszym przykładem dla twojego dziecka. Również w przypadku relacji z rodzeństwem, jeśli je masz. 

Zielony kształ