Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem w domu?

Obecna sytuacja sprawia, że wciąż poszukujemy ciekawych inspiracji do zajęć i zabaw domowych. Znaleźliśmy kilka pomysłów, które mogą Wam się przydać i zająć uwagę na dobrych kilka godzin. Zestawienie zaczynamy opcją wyjścia z domu, która od niedawna znalazła się w naszym zasięgu. Resztę zabaw zrealizujecie w warunkach domowych i nie potrzebujecie do nich żadnych skomplikowanych akcesoriów. Dobrej zabawy!

Leśne przygody 

Od 20 kwietnia znowu mamy możliwość korzystania z lasów i parków w celach rekreacyjnych. Oczywiście - należy zachować wszelkie inne względy bezpieczeństwa, między innymi nie zapominać o założeniu maseczki i dbać o higienę oraz należny dystans. Taką okazję warto jednak wykorzystać, aby zaczerpnąć z dzieckiem nieco świeżego powietrza i ruchu. Wspólny spacer to dobry moment na to, aby porozmawiać, pokazać dziecku roślinność czy życie zwierząt leśnych. Możemy spróbować poszukać z dzieckiem tropów zwierzaków lub poobserwować ich zwyczaje - np. ptaków czy wiewiórek. Podczas spaceru warto zebrać drobne pamiątki - gałązki, szyszki, rośliny - które w domu możemy wykorzystać do stworzenia kreatywnych, ciekawych prac plastycznych.

Balonówka

Wróćmy jednak do pomysłów związanych z pozostaniem w domu. A tych również nie trzeba wcale szukać tak daleko. Wystarczy sięgnąć do prostych sportowych inspiracji - np. do znanej wszystkim gry zespołowej, czyli siatkówki. Bardzo przyjemną dla dziecka wersję tej gry można zorganizować, mając balony i dowolny sznurek, tasiemkę lub nawet dość grubą nitkę. Wystarczy przywiązać nitkę pomiędzy dwoma meblami - np. między krzesłami. Dodatkowo możecie sami regulować wysokość i “poziom” gry. Teraz już tylko wybierzcie strony, nadmuchajcie balona (a może dwa lub trzy na raz?) i rozpocznijcie grę!

Nauka tańca

Czy wiesz, jak wiele fajnych tutoriali dotyczących tańca możesz znaleźć w internecie? Przekrój jest ogromny - można uczyć się salsy i rumby, ale można także wykorzystać zabawne układy taneczne do dziecięcych piosenek! To doskonała okazja, by po pierwsze spędzić wspólnie wesoło czas, a po drugie trochę się poruszać dla zdrowia i energii. 

Labirynt z włóczki

Innym rozwiązaniem, które przysporzy dziecku zdrowego ruchu, energii, oraz poprawi umiejętności koordynacji ruchowej, jest zrobienie domowego labiryntu. W tym celu potrzebujesz jedynie włóczki i własnej wyobraźni (włóczkę zastąpisz też sznurkami lub wstążkami). Porozciągaj włóczkę w pomieszczeniu pomiędzy różnymi przedmiotami (upewnij się, że są stabilne). Zadaniem dziecka jest przechodzenie pomiędzy rozciągniętymi liniami tak, by żadnej nie dotknąć! Możecie wspólnie zaprojektować rozłożenie włóczki, dzięki czemu dziecko będzie miało jeszcze lepszą zabawę. 

Biżuteria z makaronu

Jeśli posiadasz w domu nadwyżkę makaronu, którą możecie wykorzystać do zabawy, to użyjcie jej do zaprojektowania pięknej, letniej biżuterii lub ozdób do domu. Kolorowy makaron będzie również pięknie wyglądał na ramkach - wtedy jednak przydałby się Wam dość sztywny karton, z którego wytniecie ramkę oraz mocny klej, który utrzyma ozdoby na miejscu. Samo malowanie makaronu bywa jednak niezwykle zajmujące i przyjemne. Możecie go również ozdobić brokatem lub zrobić drobne napisy!

Projekt własnej gry planszowej

Taka zabawa to dobry pretekst nie tylko do zagrania w grę, ale również do edukacji! Grę planszową możecie wykonać w bardzo prosty sposób, a tylko od Was zależy, jak bardzo chcecie się do niej przyłożyć. Jeśli brakuje Wam materiałów, to wystarczy, że na zwykłej kartce narysujecie wężyk z kółek, podpiszecie start i metę i można grać! Oznaczcie niektóre kółeczka innym kolorem i ustalcie dodatkowe akcje, które dzieją się po wejściu na nie. Jeśli macie więcej czasu i ochoty, to możecie poszaleć - powycinać kółeczka i różne inne kształty geometryczne z których ułożycie trasę, ozdobić planszę, sporządzić dobrą instrukcję gry. A może wolicie postawić na grę karcianą, lub łączoną? Powstrzymuje Was tylko wyobraźnia! Podczas rozgrywki możecie uczyć się różnych rzeczy. Niektóre z pól mogą ukrywać quizy lub pytania, albo zadania typu: powiedz słowo z danej kategorii (również po angielsku, dla starszych dzieci). 

Produkcja filmowa

Jeśli posiadasz telefon z opcją nagrywania video, to możesz go wykorzystać do stworzenia z dzieckiem krótkiej produkcji filmowej! Razem zaplanujcie, co chcielibyście nagrać. Komedię, musical? Napiszcie scenariusz, i wcielcie się w role, które stworzycie! Do takiej zabawy można zaangażować całą rodzinę. Dodatkowo na pewno miło będzie wspólnie obejrzeć taki materiał wieczorem - zróbcie sobie własną premierę filmową!

Zielony kształ