Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Edukacja przedszkolna w domu. Wskazówki dla rodziców

Sytuacja zawieszenia działalności żłobków i przedszkoli to wyzwanie, z którym mierzą się nie tylko dyrektorzy i wychowawcy w tych placówkach. Również rodzice stanęli przed koniecznością przeorganizowania swojego czasu z dzieckiem i poszukiwań możliwości nauki i zabawy w warunkach domowych. Wychodząc im naprzeciw, zebraliśmy porady dotyczące tego, jak zorganizować taką edukację i gdzie poszukiwać inspiracji do zabaw i ćwiczeń online.

Nowy wymiar edukacji 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że dla naszych dzieci to również niełatwa sytuacja. Codzienna rutyna pobytu w żłobku czy przedszkolu została nagle przerwana, i zastąpiona koniecznością edukacji domowej. Choć z jednej strony to oznacza więcej czasu z rodzicami, to jednak dzieci zapewne tęsknią również za byciem w grupie przedszkolnej, za ciociami, które wkładały w pracę z nimi mnóstwo serca i poświęcenia. Rozstanie z placówką to na pewno zatem niemały szok i dla nich. Można jednak spróbować w pewien sposób podtrzymać kontakt z placówką i ciociami, co sprawi, że dziecko łatwiej zniesie ten szok i pomoże doczekać momentu, w którym będzie można powrócić do pracy w grupie i znajomych przedszkolnych “kącików”.

Jak utrzymać kontakt z placówką?

Sposobów na podtrzymanie połączenia dziecka z miejscem, w którym spędzało tyle czasu, nie brakuje. Idealnie posłuży do tego aplikacja LiveKid, która w zaistniałej sytuacji nabiera całkowicie nowego znaczenia. Komunikator służył co prawda do tej pory głównie rodzicom i wychowawcom, jednakże znajomość wiadomości od cioć sprawi, że dziecko będzie miało pewność, że nie zostało “zapomniane”. Jeszcze lepiej sprawdzą się materiały video - jeśli wychowawcy w Twojej placówce realizują materiały do zdalnej edukacji, naturalnym jest, że dziecko będzie odczuwało to jako stały kontakt z paniami. O wrzucenie takich materiałów lub przygotowanych zadań czy propozycji zabaw można poprosić ciocie. Mogą zrobić to za pośrednictwem dysku plików w LiveKid. O zaletach takiego rozwiązania piszemy w dalszej części artykułu. 

Jak pomóc dziecku oswoić się z sytuacją?

Kontakt, który pokaże dziecku, że wciąż może liczyć na uwagę i zaangażowanie wychowawczyń, to jedno. Dobrze jest jednak również wyjaśnić mu powody zmian, jakie zaszły w jego codzienności. Pomogą Ci w tym bajki dotyczące obecnej sytuacji. Możesz wykorzystać np. link do bajki, którą zamieściliśmy w tym artykule. Przy okazji Aleksandra Krysiewicz podała w nim wskazówki, jak pomóc dzieciom uporządkować emocje związane z wirusem. Rozmowa z dzieckiem na ten temat powinna na pewno być bardzo delikatna, ale pamiętajmy, że ono wyczuwa nasze emocje. Nie ukrywajmy zatem wszystkiego - codziennie rozmawiajmy o nowych okolicznościach edukacyjnych i uspokójmy dziecko, że niechodzenie do przedszkola nie oznacza całkowitego pożegnania się z nim.

Materiały do zabaw domowych 

Naprzeciw obecnym obowiązkom rodziców wychodzi wiele inicjatyw, dzięki którym znaleźć można inspiracje do zabawy i pracy z dziećmi. Rządową odpowiedzią na te potrzeby jest chociażby przygotowanie zestawów do pracy zdalnej, które opierają się na danym temacie (https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/wiosna-00). W takim zestawieniu dziecko poznaje literki, cyferki i inne niezbędne zagadnienia. 

Wiadomo jednak, że w tym czasie dla przedszkolaka największą część czasu stanowi zabawa, która również może być źródłem edukacji. Na tym kanale w YouTube znajdziesz zatem kilka różnych cyklów video, które będą pomocą nie tylko dla dziecka, ale również dla Ciebie. Cykl Zabaw z Ciocią Asią zagwarantuje Ci codzienną porcję aktywności plastycznych dla dziecka, w których wzięto pod uwagę dostępność prostych akcesoriów (np. rolek po papierze toaletowym, makaronu czy starych firanek), oraz składnik edukacyjny - taki jak sensoryka, rozwój umiejętności zręcznościowych czy ćwiczenia związane ze skupieniem.

Źródła edukacji online

W internecie nie brakuje stron, na których znajdziesz wiele inspiracji dotyczących zajęć z dzieckiem. Część z nich możesz wykonywać online, część drukować lub przenosić na rozmowę i własne ćwiczenie z dzieckiem. Wybraliśmy dla Ciebie wstępnie kilka źródeł, które na pewno doskonale się sprawdzą na co dzień. 

Dzieciaki w domu - tutaj znajdziesz wiele materiałów gotowych do wydruku, a także przeczytasz ciekawe artykuły, które pozwolą Ci przygotować się do omówienia danej rzeczy z dzieckiem.

Matzoo - portal z ćwiczeniami matematycznymi w większości dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, jednak znajdą się tu również proste zagadnienia dla młodszych pociech - związane np. z kształtami czy kolorami. 

Jigsaw Planet - tutaj znajdziesz dziesiątki układanek dla online dla dziecka. Możesz dobrać poziom trudności do stopnia zaawansowania, wybierając wzór i liczę elementów, z jakich ma się składać układanka. Poćwiczycie dodatkowo uważność i cierpliwość. 

Babadum - strona, która prócz przepięknych, atrakcyjnych wizualnie animacji pomoże dziecku poszerzyć zakres słownictwa, a nawet poznawać proste słowa w dwudziestu obcych językach! Wszystko to zamknięte w postaci prostych gier.

Flipbooki Mac - w związku z wyjątkową sytuacją wydawnictwo Mac udostępnia rodzicom oraz wychowawcom szereg pełnych wydań książeczek edukacyjnych dla dzieci (również do wydruku) oraz gotowych kart pracy, które pomogą w edukacji. Karty są poszeregowane według wieku dziecka, zatem nietrudno będzie znaleźć materiały odpowiednie dla naszej pociechy. 

Ogłoszenia i dysk plików 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wielu wychowawców chętnie pomoże Ci (lub już to robi) w przygotowaniu materiałów dla Twojego dziecka, które będą stanowić bazę do edukacji online. Pytanie tylko, jak najłatwiej dystrybuować te materiały, by wychowawca mógł wszystko wygodnie wstawiać w jednym miejscu, a Ty odbierać i pobierać bez problemu? Sposobów jest kilka, ale najwygodniejszym z nich będzie korzystanie z aplikacji LiveKid. Ogłoszenia umożliwia Ci otrzymywanie materiałów w krótkich formach, lub podlinkowanych źródeł i przekierowań. Większe materiały znajdziesz w dysku plików. To tam wychowawca może zamieścić wszystko, co będzie Ci potrzebne - gotowe karty pracy, filmiki czy dokumenty. 

Wsparcie i wzajemna pomoc

Warto pamiętać o tym, że ten trudny czas to idealny moment, by wzajemnie okazać sobie niezbędne wsparcie. Choć to Ty jesteś rodzicem, ciocie w Twoim żłobku czy przedszkolu dotychczas również wkładały mnóstwo serca w dobry rozwój Twojego dziecka. Obu stronom jest teraz zapewne ciężko odnaleźć się w nowej sytuacji, która tworzy wiele znaków zapytania i obaw o najbliższy czas. Warto o tym porozmawiać i pokazać sobie nawzajem, że możecie na siebie nadal liczyć w kwestii prawidłowego rozwoju i dobra dziecka. 

Zielony kształ