Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Dziecko idzie do przedszkola! Jak ułatwić adaptację?

W życiu rodzica przychodzi czasem ten moment, w którym trzeba oddać swoją pociechę pod opiekę do żłobka lub przedszkola. To przełomowa chwila - w życiu Twojego dziecka otwiera się nowy rozdział, w którym pozna zupełnie nowe otoczenie, ludzi i sytuacje. Jak przygotować się na ten moment i pomóc w adaptacji do nieznanego?

Początki bywają ciężkie

I tak też będzie w tym wypadku. Większość dzieci - bardziej lub mniej - przeżywa rozstanie ze swoimi rodzicami. A rodzice przeżywają konieczność oddania swoich dzieci pod czyjąś opiekę, w nieznane ręce i miejsce. Dlatego należy przygotować się na to, że na początku wszystkim będzie ciężko. Dziecko będzie zaniepokojone wizją bycia pozostawionym w zupełnie nowym miejscu. Nie mając jeszcze poglądu na to, że w przedszkolu jest fajnie, może stresować się tym, że rodziców nie będzie wtedy obok niego.

Rodzice natomiast będą zastanawiać się, co czeka ich pociechę w nowej placówce. Wyobrażać sobie, co złego może się tam wydarzyć. Martwić się, że nowa ciocia nie zaopiekuje się ich dzieckiem tak dobrze, jak oni sami. W głowie będą się kłębić mieszane uczucia. Dlatego...

Zacznij od...siebie

Aby dobrze przygotować do adaptacji swoje dziecko, najpierw musisz dobrze przygotować siebie. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa Twoje emocje i jeśli są one negatywne, to również będzie nastawione negatywnie. “Skoro mama się stresuje pójściem do przedszkola, to chyba ja również mam powód” - podświadomie przyjmie do siebie dziecko.

Bądź więc po pierwsze pewny swojej decyzji i unikaj wyrażania przy dziecku, że jest inaczej. Staraj się w pozytywny sposób podchodzić do nowej sytuacji. Nasz optymizm ma ogromne szanse udzielić się również dziecku - podobnie jak pesymizm. Ale chcemy przecież, by chodziło do przedszkola uśmiechnięte...

Zanim przygoda się rozpocznie

Warto rozpocząć przygotowania adaptacyjne jeszcze zanim dziecko po raz pierwszy przestąpi próg przedszkola. Jak to zrobić?

  • Spacerujcie w okolicach przyszłej placówki. Mijajcie ją często i opowiadaj dziecku, jakie fantastyczne rzeczy już niedługo będzie tam robić.
  • Zaznacz, że bycie przedszkolakiem to niemały zaszczyt! Spraw, by Twoje dziecko było dumne, że zaczyna już ten etap swojego życia.
  • Opowiadaj o swoim przedszkolu i czasie w nim spędzonym. Przywołuj miłe wspomnienia.
  • Nie strasz dziecka przedszkolem w żaden sposób np. jeśli się tego nie nauczysz, to w przedszkolu będą się z Ciebie śmiali.

Gdy to już ten czas

Nadszedł TEN dzień i Twoje dziecko oficjalnie stało się przedszkolakiem? To bardzo istotne, by nie popełnić na wstępie kilku ważnych błędów.

  • Nie płacz i nie ulegaj łzom. Twoje emocje jeszcze mocniej udzielą się dziecku. A jeśli zobaczy, że płaczem jest w stanie wymusić to, że zabierzesz je do domu lub zostaniesz dłużej niż to konieczne, odzwyczajenie się od łez będzie dużo dłuższe i trudniejsze.
  • Zapewniaj dziecko o swojej miłości - to czas, w którym potrzebuje gwarancji miłości i akceptacji jeszcze bardziej niż kiedykolwiek indziej. Chwal je za odwagę
  • Informuj dziecko kiedy po nie wrócisz, a potem staraj się dotrzymać słowa. Gdy dziecko będzie widziało, że wracasz zgodnie z obietnicą, to zyska większą pewność siebie w tej sytuacji.

Nie płacz Kasiu…

Wyobraźmy sobie, że Kasia jest małą dziewczynką, która rozpoczyna właśnie swoją przygodę z przedszkolem. Na co dzień jest pogodna i uśmiechnięta, ale gdy mama odprowadza ją do przedszkola, w szatni rozpoczyna się prawdziwy dramat...Kasia płacze - i to jak! Jej mamie łamie się serce, ponieważ myśli, że krzywdzi własne dziecko stawiając je w takiej sytuacji.

Rodzice zapominają często, że płacz jest naturalną reakcją dziecka. Gdy boli, gdy smuci, gdy dziecko chce uzyskać jakiś efekt. W tym wypadku - ma nadzieję zatrzymać swoją mamę, testując jej wytrzymałość łzami lub krzykiem. Ale już za chwilę, gdy wejdzie na salę z pozostałymi dziećmi, prawdopodobnie po paru minutach jej uwaga skupi się na kolorowych zabawkach, zabawie z rówieśnikami, posiłkach czy zajęciach. Z dnia na dzień zacznie się to stawać rutyną - aż w końcu płacz umilknie, a Kasia przyzwyczai się do bycia przedszkolakiem.

Gdy grupa rówieśników się zmienia

Różnie bywa - czasem zmiana przedszkola jest konieczna ze względu na sytuację życiową lub warunki panujące w placówce. Pamiętaj wtedy, że dla dziecka jest to bardzo niekomfortowa sytuacja - zdążyło się już zapewne przyzwyczaić do grupy, swojej opiekunki i miejsca, w którym spędza czas. Jakkolwiek logicznie nie wytłumaczysz mu powodów przenosin, dziecko może być rozżalone takim obrotem spraw. Rozmawiaj z nim szczerze, pytaj o jego obawy z tym związane. Zaznacz też, że zmiana miejsca nie wiążę się z utratą dotychczasowych kolegów i koleżanek - na tyle na ile to możliwe, ułatwiaj dziecku kontakt z nimi. Postępuj jak przy adaptacji do przedszkola - możesz też poprosić wychowawców w nowej placówce, by zwrócili szczególną uwagę na Twoje dziecko przez kilka pierwszych dni po przenosinach.

Zielony kształ