Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Co musisz wiedzieć podczas epidemii jako rodzic? 5 najczęstszych pytań

Rodzice znaleźli się w niełatwej sytuacji, podczas której pojawiają się coraz to nowe pytania. Wraz z Fundacją Kraina Zdrowia odpowiadamy na kilka najczęstszych. Zapraszamy Cię również do pobrania całego e-booka przygotowanego przez Fundację we współpracy z lekarzem oraz psychologiem (link znajdziesz na końcu artykułu). To właśnie na jego podstawie powstał poniższy artykuł.

Jak pomóc dziecku w poradzeniu sobie z sytuacją?

Sytuacja, której jesteśmy świadkami, jest nowa dla nas wszystkich. Rodzice znaleźli się w szczególnie trudnym położeniu - muszą połączyć pracę z wychowaniem dziecka, dopilnowaniem jego edukacji i zanimowaniem czasu wolnego w domu. 

“Jako rodzic w tym momencie stajesz się menadżerem rodziny. Twoim zadaniem jest zarządzanie swoim zespołem rodzinnym w czasie kryzysu - sytuacji nowej, nietypowej. Najskuteczniejsza będzie teraz postawa, cechująca się przede wszystkim spokojem oraz rozwagą.” - czytamy w e-booku Fundacji Kraina Zdrowia.

I rzeczywiście - rodzice zostali postawieni przed faktem dokonanym i koniecznością przeorganizowania swojej dotychczasowej codzienności. Nasze dzieci również odczuwają tego skutki. Jak im zatem pomóc? Zachowaniem spokoju oraz spokojnymi rozmowami o tym, co się dzieje. Unikaj jednak słuchania wiadomości przy dziecku i wymiany z partnerem informacji, które mogą wywołać u dziecka niepokój. Zapoznaj się za to z zasadami i wytycznymi dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa i higieny - Twoim zadaniem jest dopilnowanie, by wytłumaczyć je dzieciom. Powinny zrozumieć, dlaczego jest to takie ważne. Zaznacz dziecku, że zawsze może przyjść do Ciebie i podzielić się swoimi pytaniami, wątpliwościami czy emocjami.

Jak połączyć pracę w domu z edukacją dziecka?

Kolejną informacją, którą musimy podzielić się z dzieckiem, jest ta związana z nową organizacją obowiązków domowych. Od tej pory praca również odbywa się w domu, zatem trzeba połączyć ją z dotychczasowym wolnym czasem z dzieckiem, a także edukacją. Autorki e-booka proponują taki komunikat: 

„Żeby pomóc w zatrzymaniu choroby, warto pozostać w domach. Dlatego zamknięto szkołę/przedszkole i dlatego rodzice również zostaną w najbliższym czasie w domu. Rodzice, mimo że są w domu, będą pracować - mają różne zadania, które muszą wykonać”

Proponują również szczegółowe rozwiązania, o których więcej przeczytacie w całości e-booka. Są to:

  • ustalenie szczegółowego planu dnia, który pozwoli wszystkim domownikom zawsze mieć pewność, jak ma wyglądać czas w ciągu dnia;
  • ustanowieniem “kontraktu”, który będzie zawierał wspólnie ustalone zasady;
  • sporządzenie listy aktywności dla dziecka, z której będziecie mogli skorzystać w chwili, gdy braknie pomysłów.  

Jakie są sposoby na kreatywną zabawę z dzieckiem?

W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć na naszego Facebooka oraz kanał na YouTube. Znajdziesz tam artykuły z naszego bloga, video z pomysłami na prace plastyczne z użyciem przedmiotów, które bez problemu znajdziesz w domu, bajki, których może posłuchać Twoje dziecko i wiele, wiele więcej. 

Propozycje na kreatywną zabawę znajdziesz również w e-booku Fundacji Kraina Zdrowia. Możesz skorzystać z 10 różnych pomysłów, my natomiast wybraliśmy trzy, które przypadły nam gustu najbardziej! 

  • Budowanie wspólnej bazy - wykorzystajcie do tego poduchy, koce albo zasłońcie po prostu stół długą narzutą i budowla gotowa. Dzieci mają niesamowitą wyobraźnię, potrafią za pomocą kilku rzeczy stworzyć salon czy kuchnię. 
  • Pieczątki z ziemniaków - Umyj dobrze ziemniaki i przekrój je na pół. Następnie wspólnie wykrójcie wzorki, np. serduszko, koło lub literki. Dodaj trochę farby i zabawa gotowa.
  • Robienie eco zabawek - pozbieraj w domu pudełka, gazety, kolorowy papier, sznurki, guziki, tasiemki i wszelkie niepotrzebne rzeczy. Przygotuj klej i zabierzcie się do pracy. Dzieci są bardzo kreatywne i zobaczysz, jakie cuda potrafią stworzyć z rzeczy, które my, dorośli, od razu przeznaczylibyśmy do kosza.

Jak chronić dziecko przed wirusem?

Dbaj o to, by dziecko pozostawało w domu - choćby wiosenna pogoda kusiła słońcem i niebieskim niebem. Jeśli masz balkon - świetnie, wykorzystajcie go do zabawy! Stwórzcie na nim bazę lub rozłóżcie stolik i wykonujcie prace plastyczne. Dopilnuj, by dziecko wyrobiło sobie nawyk mycia rączek. Myjcie je wspólnie - możecie wybrać dowolną piosenkę lub nawet ustawić “przypominajki”. Ucz też dziecko, by jak najmniej dotykało buzi, oczu i ust. Zachowaj czystość w domu i pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń. 

Dziecko ma pozostać w domu. Jeżeli musicie wyjść, unikaj jakichkolwiek zatłoczonych miejsc, wybieraj miejsca odludne, unikaj dotykania poręczy, ławek itp. Nie zabieraj dziecka na plac zabaw. Nie spotykaj się ze znajomymi i innymi dziećmi. Dziadkowie nie powinni zajmować się wnukami ze względu na ryzyko zakażenia, które u dzieci może przechodzić bezobjawowo.”

Jakie rodzice mają uprawnienia?

Jeśli sprawujesz opiekę nad dzieckiem do lat ośmiu, a jego przedszkole lub żłobek zostały zamknięte, masz prawo uzyskać zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. W związku z wydłużeniem czasu zamknięcia placówek opiekuńczo-wychowawczych trwa oczekiwanie na nową ustawę, która przedłuży możliwość pozostania na zasiłku opiekuńczym nad dzieckiem do lat 8. Dokumentem do wypłaty tego zasiłku jest oświadczenie złożone u pracodawcy.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w e-booku Krainy Fundacji Zdrowia pt. “Co musisz wiedzieć podczas epidemii jeżeli jesteś rodzicem?”. 

Całość znajdziesz tutaj: pobierz e-book Fundacji!

Zielony kształ