Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Korzyści z czytania bajek terapeutycznych - czy znasz wszystkie?

“Za górami, za lasami”, “...i żyli długo i szczęśliwie” - któż z nas nie zna najpopularniejszych zwrotów występujących w bajkach? Wszyscy czytaliśmy lub oglądaliśmy bajki, zaśmiewając się do łez, czerpiąc wiedzę o otaczającym nas świecie lub wybierając swoich ulubionych bohaterów. Bajki to jednak nie tylko dobra zabawa . Mogą być również cennym źródłem kształtowania prawidłowych postaw życiowych, wiedzy o emocjach i otaczającym nas świecie, a także o możliwych rozwiązaniach trudnych sytuacji. Tym właśnie zajmuje się bajkoterapia, do której świata dzisiaj Cię zapraszamy! 

Czym jest bajkoterapia? 

Bajkoterapia jest metodą wykorzystywaną do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Zgodnie z jej założeniami, bajki mogą wpływać na rozwój dziecka poprzez pomoc w rozwijaniu swoich emocji czy porządkowaniu uczuć. Mają również w tym wypadku za zadanie pomóc dziecku samodzielnie - co jest bardzo istotne! - poszukiwać sposobów rozwiązywania konfliktów, problemów czy trudności. Dla przykładu - dla dziecka, które bardzo boi się podróży samochodem, świetnie sprawdzi się bajka, w której bohater mierzy się z podobnym problemem i znajduje na ten problem własne rozwiązanie. Konstruując bajkę terapeutyczną, należy jednak wprowadzić szereg niezbędnych elementów i pamiętać o wskazówkach, które sprawiają, że bajka ma szansę rzeczywiście zadziałać. Dziś jednak skupimy się na zaletach i możliwościach wykorzystania bajek w różnych sytuacjach.

Jeśli jednak chcesz wiedzieć więcej, to kompleksowo wyjaśniliśmy te zagadnienia w kursie online z bajkoterapii, przygotowanym przez psycholog Martę Chrościcką oraz Izabelę Witek z LiveKid. Premierę i szczegóły kursu znajdziesz na https://akademialivekid.pl/kurs-bajkoterapii/. Nauczysz się m.in. tworzyć własne bajki, które działają i pomogą dziecku lub grupie przedszkolnej radzić sobie z różnymi trudnościami. 

Zalety czytania bajek

Wracając do korzyści płynących z bajkoterapii, można by wymienić ich naprawdę wiele. Tak naprawdę bajka terapeutyczna może pomóc w radzeniu sobie z niemal każdym rodzajem trudności poznawczych u dzieci. Do najpopularniejszych zalet należą jednak:

  • Pokonywanie swoich lęków i słabości - np. przed podróżą, przed psem, przed wystąpieniami publicznymi. Dziecko, poprzez obserwację bohatera, który przeżywa podobne słabości, również jest w stanie dostrzec możliwe rozwiązania i przekonać się, że takie lęki rzeczywiście można przełamać i “oswoić”. 
  • Zrozumienie swoich uczuć - np. złości, tęsknoty, strachu. Bajki terapeutyczne m.in. cechuje pewna opisowość, która pozwala dziecku na znalezienie nowych sposobów na opisanie targających nim emocji. Zaczyna ono rozumieć, jakie reakcje myślowe oraz fizyczne mogą towarzyszyć np. złości (zaciskające się piąstki, chęć do krzyku kub płaczu itp) oraz co może ją powodować. 
  • Wyrobienie poczucia własnej wartości - analogicznie do wcześniejszych przykładów, bajka może również poruszać problematykę braku poczucia własnej wartości, lub obaw o to, że jest się gorszym lub mniej lubianym od innych. Dzięki bajce dziecko może zrozumieć, że każdy czasem czuje się nieco gorzej i że są to normalne obawy. Dobrze skonstruowana bajka jednak zaprowadzi dziecko w stronę znajdowania tej wartości w sobie i dostrzegania jej również w innych. 
  • Możliwość pokonywania trudności - poprzez identyfikację z bohaterem, dziecko ma szansę dostrzec rozwiązania trudności, których nie znało wcześniej. Historia opowiadana w bajce staje się źródłem zrozumienia. Dziecko nie czuje się również dzięki temu samotne ze swoim problemem.
  • Rozumienie świata i jego następstw - czyli np. odmienności pomiędzy ludźmi, zmian w przyrodzie i życiu codziennym, dorastania. 

Bajkoterapia dla rodzica 

Bajkoterapia - prócz oczywistych korzyści płynących z tego, że dziecko uczy się nowych pojęć, emocji i rozwiązań - niesie ze sobą jeszcze jedną niezwykle istotną dla rodzica zaletę. Poprzez czytanie bajek terapeutycznych nie tylko zacieśniamy więzi i spędzamy wartościowy wspólny czas. To również doskonała okazja na to, by rodzic nauczył się, jaki rodzaj komunikacji jest dla dziecka najbardziej wspierający. Od bohaterów i mistrzów w bajkach terapeutycznych uczymy się zatem słuchania dziecka i empatycznego reagowania na jego komunikaty. 

Bajkoterapia w grupie przedszkolnej

Oczywiście bajkoterapię z powodzeniem można również stosować w grupie przedszkolnej. Tutaj szczególnie istotna będzie w kontekście nawiązywania relacji społecznych i rozwiązywania konfliktów związanych m.in. z trudnościami w czekaniu na swoją kolej, poczuciem własności czy współpracą. Bajki można zatem czytać całej grupie. Dodatkowo możemy również wprowadzić pomocnicze pytania, pomoce lub wspólnie zbudować scenerię do takiej bajki. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zdobyć kompleksową wiedzę związaną z bajkoterapią, tworzeniem bajek oraz używaniem dodatkowych pomocy na zajęciach lub w domu? Nasz kurs jest zatem idealną propozycją dla Ciebie. Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie możliwe opcje. Dla Wychowawcy (jeśli chcesz pracować z grupą przedszkolną), lub dla Rodzica (jeśli chcesz stosować bajki w domu). Którą z nich wybierasz? 

Szczegóły kursu: https://akademialivekid.pl/kurs-bajkoterapii/

Zielony kształ