Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Angielski dla przedszkolaków? Trzy razy na tak!

Badania wykazują, że dzieci w wieku przedszkolnym mają największe szanse na dobre przyswojenie systemu dźwiękowego języka. Łatwiej jest im nauczyć się poprawnej wymowy, a w przyszłości dokładnego rozumienia swojego rozmówcy. Dlaczego jeszcze warto wykorzystać plastyczny umysł przedszkolaka na pierwszą styczność z językiem obcym? Przeczytajcie!

Po pierwsze – rozwój!

“Przecież małe dzieci nie rozumieją do końca jeszcze nawet własnego języka! Czy to nie za wcześnie, by mieszać im w głowie kolejnym?” Z takim pytaniem na pewno mierzył się niejeden rodzin i wychowawca w przedszkolu. Tymczasem właśnie ta nieznajomość języka sprawia, że wysoce rozwinięta jest umiejętność rozumienia ze słuchu. Dzieci w tym wieku wyłapują nieznane słowa (np. z historyjki czy piosenki) i bez problemu rozumieją ogólny sens, nawet jeśli nie są świadome jego konkretnego znaczenia.

Jakie efekty w rozwoju przynosi nauka angielskiego już w przedszkolu?

  • Rozwija strategię uczenia się oraz zapamiętywania.
  • Nauce języka towarzyszy często również zdobywanie wiedzy o innych kulturach czy społeczeństwach, dzięki czemu kształtujemy w dziecku świadomość kulturową.
  • Aparat mowy młodszych dzieci jest jeszcze bardzo elastyczny, więc w naturalny sposób przyswajają angielską wymowę oraz intonację słów. Szybko przyzwyczajają się do brzmienia obcego języka i wychwytują sens.

Po drugie – komunikacja!

Plusem nauki w przedszkolu jest…zabawa! Angielski dla przedszkolaków to jeszcze nie wkuwanie słówek czy reguł gramatycznych. Dzieci uczą się za pomocą, dźwięków, piosenek czy gier językowych (o których już niedługo na naszym blogu!). Przyjemne z pożytecznym – maluch dobrze się bawi, a jednocześnie poznaje nowe słówka i przyzwyczaja się do nowego języka, dzięki czemu w przyszłości będzie mógł się nim o wiele łatwiej posługiwać!

Jak dziecko zyskuje na umiejętnościach komunikacyjnych?

  • Młodsze dzieci są zazwyczaj o wiele mniej skrępowane od starszych uczniów. Nie wstydzą się popełnionego podczas próby komunikacji błędu.
  • Dzieci odczuwają naturalną potrzebę komunikacji. Jeśli nauka jest przyjemnością, to bardzo chętnie wykorzystają nowy język do wysławiania się!
  • Umiejętności językowe to większa pewność siebie. W końcu świadomość, że potrafimy się posługiwać językami i wyrażać za ich pomocą myśli jest bardzo budująca!

Po trzecie – długoterminowe korzyści!

Nauka angielskiego w okresie przedszkolnym nie musi być natężoną pracą, by w przyszłości przynieść odpowiednie korzyści. Im szybciej dziecko ma sposobność do nauki jednego języka, tym łatwiej jest mu w przyszłości rozwijać go i uczyć się kolejnych.

Jakie długoterminowe korzyści ma angielski dla przedszkolaków?

  • Nauka języka poszerza horyzonty, wiedzę na temat kultur i społeczeństw. Z kolei posiadanie takiej wiedzy czyni bardziej otwartym na ludzi.
  • Mniejsze ryzyko bariery – im młodsze dziecko, tym bardziej naturalny będzie dla niego drugi język. Swobodniej będzie również zaczynało naukę kolejnych.
  • Szybko zaprocentuje nabywana podczas nauki zdolność szybkiego przyswajania informacji i zapamiętywania ich, co zaowocuje w przyszłych procesach edukacyjnych.
Zielony kształ