Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

7 prac plastycznych na jesień

Jesienna pogoda nie oznacza, że można się całkowicie lenić. To przecież idealna pora na to, by dać upust wyobraźni i wykonać przepiękne prace plastyczne z dzieciakami. Zapraszamy do artykułu po zaczerpnięcie pomysłów na jesienne prace! 

1. Kamienne arcydzieła

Rysowanie i malowanie na pewno zna już każde dziecko. Ale czy kiedykolwiek próbowaliście zamienić materiał ze zwykłej kartki np. na kamień? Pięknie ozdobione kamyki to piękna pamiątka! Możecie się potem nimi wymienić, podarować upominki rodzicom lub ułożyć w przedszkolu ładną dekorację ze stworzonych przez dzieci ozdobionych kamyczków. 

2. Figurki z masy porcelanowej

Jeśli macie ochotę na coś ambitniejszego, możecie stworzyć piękne jesienne ozdoby z masy porcelanowej. 

Instrukcja wykonania: Do miski wsypcie mąkę ziemniaczaną, wlejcie klej, dodajcie dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Wymieszajcie wszystko. Gdy ciasto zacznie się razem łączyć zagniećcie je dłońmi. Po kilku minutach masa porcelanowa jest gotowa do tworzenia dekoracji. Ponieważ bardzo szybko zacznie wysychać, schowajcie ją do jakiegoś woreczka lub pudełka. Możecie do takiej masy dodać brokat - taka na pewno spodoba się dzieciom jeszcze bardziej! 

Z gotowej masy możecie wycinać piękne figurki lub tworzyć własne. Potem odłóżcie je do wyschnięcia na 12 godzin (połóżcie na kartkach) i gotowe! Być może warto zacząć w ten sposób tworzyć pierwsze ozdoby świąteczne na “klasową” choinkę?

3. Barwienie soli

Do zabawy w barwienie soli potrzebny jest kilogram zwykłej soli kuchennej, kolorowa kreda, miseczki i duży talerz lub tacka. Dziecko pocierając kredą, kulając ją i przesuwając w różne strony po rozsypanej soli sprawia, że sól stopniowo przyjmuje kolor ścieranej kredy.

Potem tak ubarwioną sól możecie wykorzystać tworząc jesienne ilustracje. Narysujcie własne obrazki lub wydrukujcie gotowe kolorowanki. Poszczególne ich części smarujcie klejem typu wikol i posypujcie wybranym kolorem soli. Dobra zabawa gwarantowana! 

4. Jeżyki z wykałaczek

Tułów jeżyka możecie wykonać z plasteliny lub styropianowych gotowych kształtów, dostępnych w wielu sklepach plastycznych (wtedy dodatkowo dzieci mogą własnoręcznie pomalować jeżyka). Z wykałaczek wykonacie igły. Chętni mogą również dorobić plastelinowe jabłuszka, oczka i inne elementy. 

5. Praca techniką frotażu

To niezwykle prosta, a zaraz dająca ogromną satysfakcję technika tworzenia prac plastycznych. Przynieście z jesiennego spaceru różne kształty liści, a dodatkowo przygotujcie kartki, kredę, suche pastele lub węgiel. Aby wykonać pracę, podkładajcie wybrany liść (lub liście) pod kartkę papieru (najlepiej w miarę cienką). Pocierając kartkę na liściu, uzyskacie piękne odbicie jego faktury. Aby wyglądało to jeszcze ciekawiej, mieszajcie kolory i kształty liści. 

6. Jesienne ptaki z rolek

Bociany już odleciały, ale my możemy jeszcze przez chwilę zatrzymać je u nas - podobnie jak inne gatunki ptaków. To również doskonała okazja, by o tych gatunkach porozmawiać i zainteresować nimi dzieci. 

Aby stworzyć ptaki z rolek, potrzebujecie rolek po papierze, kawałków tektury, kolorowego lub biało-czarnego kartony i innych, dowolnych ozdób. Pomalujcie rolki na odpowiedni kolor. Główki i skrzydełka ptaków dorobicie z kartonu - wytnijcie odpowiednie kształty i dorysujcie lub doklejcie oczka.

7. Kreacje z liści

Wydrukujcie z internetu różnego rodzaju szablony - np. tancerki, motylka, ptaszka, jakiejś postaci. Uzbierajcie różnokolorowe liście. Im więcej kształtów i kolorów uzyskacie, tym większe pole do popisu! Przyklejajcie liście na szablonach, tworząc własne kompozycje, np. niech tancerka dostanie piękną, balową suknię stworzoną z liści jesiennych. 

Kolejna część jesiennych inspiracji już w sobotę!

Zielony kształ