30 książek dla małych i dużych dzieci
Pisaliśmy już o tym, że warto czytać. Czas na zestawienie trzydziestu książek dla dzieci, które warto podsunąć jako lekturę, lub przeczytać dziecku na dobranoc. Podzieliliśmy je na książki dla maluszków, nieco większych trzylatków, a także dla starszych przedszkolaków. Które z nich wybierzecie dla swoich podopiecznych?
Coś dla malucha
Dobór książki dla malucha wbrew pozorom nie jest taki trudny! Musi być wytrzymała - znieść ząbki, gniecenie i rzucanie po pokoju, a także rozwijająca. Dziecko jest ciekawe świata i jego tajemnic - pomóż mu je odkrywać!
- Księga Dźwięków - zanim przejdziecie do słów, warto poświęcić chwilę na...dźwięki! W końcu świat jest ich pełen i bardzo interesują one maluszka. Dodatkowo książeczka ma całkiem sporą objętość - aż 120 stron dobrej zabawy (w dodatku odpornych na uszkodzenia)!
- Miffy - znana na całym świecie seria książeczek o Miffy - małej króliczej dziewczynce, podbije każde serce! Miffy nad morzem, w przedszkolu, czy w zoo? Decydujecie sami.
- W nauce mówienia pomoże zapewne Pucio. To bohater serii dla dzieci, który wprowadza je w świat mowy. Pierwsze słowa, ćwiczenia z wymowy, podstawowe czasowniki i rzeczowniki - to wszystko poznacie razem z tym sympatycznym bohaterem.
- Seria Przesuń Paluszkiem - te książeczki charakteryzują się tym, że mają przesuwane karty, dzięki którym dziecko może zmieniać scenerię widoczną
- na obrazkach. Samo wpływa na to, co dzieje się w opowiadanej historyjce.
- Seria Krok po kroku uczy dzieci codziennych czynności i emocji. Mycie ząbków, nocnik, nowe słowa - łatwizna! Zrobicie to razem - krok po kroku :)
- Seria Odkrywam świat to bardziej karty, niż zwykła książka, jednak to również jej duży atut. Zajmuje maluszka na długo i starcza na wiele dni zabawy. Dzikie zwierzęta, Pierwsze słowa, Owoce, Transport, Zwierzęta Wiejskie - to tytuły do wyboru w tej serii.
- Książeczki poznawcze Smart Books poprzez specjalne grafiki dostosowane do wieku maluszka, uczą koncentracji, stymulują percepcję oraz wyobraźnię. Dla kilkumiesięcznego maluszka polecamy W Domu, natomiast dla nieco starszego Kontrasty/Przeciwieństwa.
- Oto jest ogród - ilustracje do tej książki wykonał Hector Dexet, nazwany gwiazdą francuskiej ilustracji młodego pokolenia. Rzeczywiście - jest wizualnie bardzo atrakcyjna, a nasz mały odkrywca na pewno doceni piękne rysunki!
- Kto zjadł biedronkę - przestrzenna książka, która umożliwi wam rozmowę o zwierzakach, kolorach i stopniowaniu.
- Kto się ukrył? W lesie - w zestawieniu nie mogłoby zabraknąć książeczki z okienkami, w których dziecko może samo odkrywać tajemnice, które kryje w sobie opowiadanie.
Coś dla trzylatka
Trzylatek jest ciekawy świata i coraz bardziej samodzielny! Powoli zbliża się czas na rozpoczęcie przygody z przedszkolem, co niesie ze sobą nowe wyzwania.
- „O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę” - idealna na ostateczne pożegnanie się z nocnikiem. Dowcipna i pouczająca historia, któr rozbawi Twoje dziecko.
- Wiosna, lato, jesień, zima - to książeczka, przy której możecie porozmawiać o tym, jak wyglądają poszczególne pory roku i czym się od siebie różnią.
- Zakątki, czyli kto tu mieszka - to zaś dobra okazja do rozmowy na temat różnic, które dzielą ludzi mieszkających na całym świecie. Bohaterowie książeczki pochodzą z różnych zakątków świata - np. Japonii, Meksyku czy Indii.
- Wiersze Jana Brzechwy - klasyka, której nie może zabraknąć! Wybieraj krótkie wierszyki działające na wyobraźnię i odgrywajcie je razem!
- Wiersze, że aż strach - jedna z najbardziej interesujących pozycji. Zachęca do logopedycznych wyzwań i ćwiczeń, a treści wierszy oswajają codzienne lęki dziecka. W dodatku książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej znalazła się na Złotej Liście książek polecanych dla dzieci Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
- Aleksander Fredro Paweł i Gaweł lub Małpa w kąpieli - to nieco trudniejsze opowiastki, ale to dobrze! Już pora, by mierzyć się również z nieco trudniejszymi językowo lekturami. W dodatku te tytuły to klasyka dziecięcych lat.
- Czytanie globalne Tom 1. Jaś i Maja - charakteryzuje się wyjątkową konstrukcją stron. Na dole każdej z nich widnieje margines ze wskazanymi na nim nowo wprowadzanymi wyrazami. Zastosowano szersze spacje międzywyrazowe. Zrezygnowano także ze znaków interpunkcyjnych (oprócz pytajników), a wszystkie wyrazy (oprócz imion) zostały zapisane od małej litery.
- Paluszki, czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą - ciekawy sposób na naukę liczenia. Śledząc Marcinka, bohatera książeczki, dziecko odkrywa codzienne czynności na nowo i w inny sposób.
- Liczę do 100 - a jeśli chcemy pokazać dziecku jeszcze więcej liczb, to ta książeczka będzie do tego idealna. Posiada sto stron, które nie tylko pokazują każdą liczbę na innym przykładzie, ale też komponują się w jedną całość fabularną.
- Miś Uszatek - a może odrobina naszego własnego dzieciństwa? Piękna bajka w nowej szacie graficznej czytana na dobranoc i sympatyczny miś w roli głównej na pewno przypadną dziecku do gustu.
Coś dla przedszkolaka
Wyzwania rosną! Również te literackie. Jeśli dziecko polubiło książeczki, to teraz będzie coraz bardziej wymagające. Spróbujcie bardziej angażujących lektur i rozmawiajcie o nich,a także o tym, czego można się z nich nauczyć. To dobry czas na poruszanie ważnych tematów, związanych z emocjami, środowiskiem czy trudnymi sytuacjami.
- Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi oraz Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek - czyli zaczynamy od bardzo ambitnej lektury! To zestawienia stu mężczyzn oraz kobiet, które mogą być wzorem lub inspiracją dla młodego bohatera/bohaterki. Lektura idealna do poduszki, na piękne marzenia senne.
- Gdy Pola się zgubi - bardzo ważna książeczka, ponieważ uczy dziecko, jak należy się zachować w sytuacji zagubienia się. Dziecko podczas lektury zapamięta szereg wskazówek, do których powinno stosować się w takiej sytuacji.
- Gdzieś daleko. Bajka eko. Przepięknie zilustrowana opowieść dla dzieci, która uczy szacunku do przyrody. Uświadamia problem zaśmiecania środowiska i skutki ignorowania takiego problemu.
- Dom Babci - kolejna piękna wizualnie opowieść, która oswaja dziecko ze zjawiskiem przemijania, śmierci i tęsknocie za bliskimi. Wzruszy dosłownie każdego!
- Celestynka - czyli opowieść o Dziewczynce z zapałkami z perspektywy...zapałki. Zimowa, piękna opowieść o zapałce, która marzy o tym, by...zostać gwiazdą.
- Kto wszedł w butach do przedszkola? - czyli pierwszy kryminał dla Twojego dziecka! W tej serii również tytuł: Kto zabrał okulary? Angażujące historyjki, które pozwolą dziecku poczuć się jak Sherlock Holmes!
- Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka - czas na kilka klasyków. Czym byłoby dzieciństwo bez Kubusia Puchatka? W dodatku do wyboru mamy dostępnych wiele wydań i inne tytuły. Dzieci pokochają Kłapouchego i Prosiaczka!
- W dolinie Muminków - niezapomniane historie o miłości, przyjaźni, rodzinie i pomocy od lat wychowują pokolenia dzieci. A Muminków po prostu nie da się nie lubić.
- Mały Książę - warto znać tę lekturę i samemu odkryć ukryte w nich prawdy, aby podczas lektury z dzieckiem móc porozmawiać z nim o tym, co w niej ukryte. Do tej książki wraca się całe życie.
- Dzieci z Bullerbyn - ciepła, wartościowa książka. Dziecko zżyje się z jej bohaterami, dla których każdy dzień to jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa przygoda!
A więc…
Do książek, gotowi, start!