Uncategorized

Jak 2020 rok zmienił sposób rozwijania kompetencji wychowawców żłobków i przedszkoli?

Kończący się właśnie rok z całą pewnością obfitował w niespodzianki – niestety, w większości nie były one przyjemne. Na szczęście mogliśmy również wiele się z nich nauczyć – szczególnie w zakresie związanym z edukacją. Zapraszamy na mały przegląd i refleksje dotyczące tego, jak rozwinęły się szkolenia dla wychowawców w 2020 roku i co było w nich najbardziej wartościowe.

Rozwój szkoleń online w 2020 roku

“Nauczyciele przedszkoli i żłobków to jedna z bardziej zaniedbywanych grup zawodowych w kontekście wygodnego dostępu do szkoleń.”. Taką opinię usłyszeliśmy na początku tego roku od jednego z gości webinarów Akademii LiveKid. Dała nam ona porządnie do myślenia… 

Choć od dłuższej chwili praktykowaliśmy już spotkania online w formie Akademii (która w lipcu obchodziła swoją pierwszą rocznicę), to jednak poczuliśmy, że możemy zrobić w tej kwestii o wiele, wiele więcej. Na czynniki, które nie tyle nam sprzyjały, ale wręcz zmusiły do tego, by pójść w tę stronę, niestety nie trzeba było długo czekać…

Nowość w tym roku w Akademii LiveKid – konferencje online – cieszyła się ogromną popularnością. Zorganizowaliśmy 6 dużych konferencji, zaprosiliśmy ponad 20 prelegentów, a udział wzięły tysiące wychowawców żłobków i przedszkoli.

Wyzwanie, czy tylko kłopot?

12 marca zmienił rzeczywistość wielu wychowawców, dyrektorów żłobków i przedszkoli, rodziców, a także dzieci. Nagle rutyna, jaką znaliśmy do tej pory nie mogła funkcjonować. Zamknięte żłobki i przedszkola oznaczały dużą rewolucję w codzienności rodziców, ale przede wszystkim – w życiu zawodowym nauczycieli i opiekunów. Przejście na edukację nie było łatwe, ponieważ nikt nie był na nie przygotowany. Nagle nie tylko lekcje, ale wszelkiego rodzaju szkolenia, spotkania czy konferencje dla nauczycieli stały się po prostu niemożliwe. Nie sposób nie traktować tego momentu w kategorii trudności, ale z drugiej strony… wyniknęły z niego dość ciekawe efekty.

Chcieć, to móc!

Późniejsze miesiące pokazały wyraźnie, że rozwój szkoleń online dla wychowawców żłobków i przedszkoli jest niezbędny. W kwietniu i maju przeżyliśmy prawdziwą burzę zainteresowania tego rodzaju spotkaniami. Konferencje i webinary Akademii LiveKid odwiedzały tysiące osób, zmotywowanych do rozwoju swoich umiejętności – w zakresie edukowania zdalnego, i nie tylko. 

Akademia LiveKid świętowała w tym roku w lipcu swoją rocznicę. Obecnie to ponad 11 tysięcy zapisanych na bieżące szkolenia uczestników! 

Czy to kamień milowy szkoleń dla wychowawców?

Z całą pewnością przekonaliśmy się, że szkolić można się bardzo komfortowo. Nasi goście nie ukrywają, że bardzo cenią sobie spotkania “na żywo” i tęsknią za tą formą. Rok 2020 przyniósł jednak bardzo ważną refleksję – szkolenia online są łatwo dostępne i komfortowe! Zapytaliśmy naszych gości o to, co najbardziej w nich cenią. Oto niektóre z najczęściej powtarzających się odpowiedzi. 

“Najbardziej pasuje mi to, że mogę się szkolić o dowolnej godzinie i we własnym domu. Jestem wychowawcą, mam dwójkę dzieci i życie prywatne. Do tej pory zanim zdecydowałam się na udział w jakimś szkoleniu, musiałam rozważyć naprawdę sporo logistycznych aspektów. W tym roku zaliczyłam więc trzy razy więcej szkoleń niż w zeszłym!”

“O ile brakuje mi warsztatowej formy spotkań na żywo, to cenię sobie szkolenia online za wygodę i bezpieczeństwo.” 

“Szkolenia są często bardzo bogate w wiedzę, którą nie zawsze łatwo od razu przyswoić, lub wprowadzić w życie wszystkie wskazówki. W tym roku szkoliłam się na bieżąco z Akademią LiveKid i co bardzo mi się podoba to fakt, że mogę wrócić do nagrań spotkań. I w swoim tempie przerobić te informacje.” 

Najbardziej lubiane tematy roku 2020

Kiedy patrzymy teraz z dystansu na szkolenia w tym roku, zdecydowanie jesteśmy w stanie wyróżnić kilka tematów, które interesowały Was najbardziej. 

  • Na podium – szczególnie w pierwszym półroczu – znajduje się przede wszystkim szeroki aspekt edukacji zdalnej. Narzędzia jej służące, techniki pracy zdalnej i komunikacji online cieszyły się dużym – i uzasadnionym – zainteresowaniem gości. 
  • Niemniej przyciągającym tematem pierwszego półrocza było wsparcie psychologiczne w bardzo szerokim zakresie. To prowadzi do bardzo pozytywnej refleksji – zdrowie i komfort psychiczny nasze i naszych podopiecznych jest dla nas coraz ważniejsze. Chcemy czuć się dobrze i doskonale zdajemy sobie sprawę, że od tego samopoczucia zależy dalszy rozwój. 
  • Trzecim tematem ściśle powiązanym z pandemią była komunikacja z rodzicami, uczniami, pracownikami. To kolejny pozytyw – wiemy, że w trudnych czasach (i nie tylko) trzeba stawiać na wartościową komunikację i relacje. 
  • Przez cały rok triumfy święciły również tematy związane z kreatywnym nauczaniem i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi konkretnych przedmiotów i nieszablonowym prowadzeniem zajęć. Szczególnie interesujący wydaje się być dla nauczycieli język angielski, matematyka i edukacja sensoryczna. 
  • Z listy najbardziej lubianych przez gości tematów nie znika również logopedia – wciąż są to jedne z najchętniej oglądanych szkoleń. W Akademii LiveKid goście szczególnie cenili sobie ze znaną z Facebooka jako Pani Logopedyczna Pauliną Mistal.

Dziękujemy!

Akademia LiveKid nie istniałaby, gdyby nie wiedza, chęć do działania i dzielenia się inspiracjami naszych prelegentów. Z drugiej strony ważny jest cel. A celem Akademii jest dostarczenie wartościowego materiału i wsparcia do pracy nauczycielom oraz opiekunom żłobków i przedszkoli. Dziękujemy, że jesteście z nami! Zostańcie na dłużej. 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cart Overview